Kireçlenme (Osteoartrit) nedir?

Kireçlenme, en yaygın kronik (uzun süreli) eklem hastalığıdır. Eklem, iki kemiğin bir araya geldiği yerdir. Bu kemiklerin uç kısımları kıkırdak adı verilen koruyucu doku ile kaplıdır. Kireçlenmede bu kıkırdak parçalanır ve eklem içindeki kemiklerin birbirine sürtünmesine neden olur. Bu da ağrıya , sertliğe ve diğer semptomlara neden olabilir. Kireçlenme, her yaştan yetişkinde ortaya çıkabilmesine rağmen en sık yaşlı insanlarda görülür. Kireçlenme ayrıca dejeneratif eklem hastalığı, dejeneratif artrit ve yıpranma artriti olarak adlandırılır.

Kireçlenme Neden Oluşur?

Kireçlenme, eklem hasarından kaynaklanır. Bu hasar zamanla artar. Bu nedenle yaş, osteoartrite yol açan eklem hasarının ana nedenlerinden biridir. Yaşlandıkça eklemlerinizde daha fazla aşınma ve yıpranma olur. Ayrıca eklem bozuklukları, obezite ve kötü duruş kireçlenme riskini arttıran diğer risk faktörleridir. Aile öyküsü ve cinsiyet gibi belirli risk faktörleri osteoartrit riskinizi artırır. 

Kireçlenme; Diz, kalça, omurga, omuz, dirsek gibi eklemleri tutar

Osteoartritin en yaygın semptomları şunları içerir:

  • Tutulan bölgede ağrı
  • Tutulan eklemde hassasiyet (bölgeye parmaklarınızla bastırırken rahatsızlık)
  • Tutulan eklemde sertlik

Kireçlenme teşhisi nasıl konulur?

Kireçlenme genellikle yaşlı hastalarda şikayetler ve fizik muayene ile kolay tanı alan hastalık olmasına karşın, orta yaş ve gençlerde gözden kaçabilir. Tanı için genellikle röntgen kullanılır. Bazı vakalarda bilgisayarlı tomografi veya mr kullanımına gereksinim olabilir.

Kireçlenme Tedavisinde Hangi Yöntemler Kullanılır?

Van kireçlenme tedavisi, Kireçlenmeyi tamamen tedavi edecek bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Tedavi yöntemleri daha çok kıkırdak tamiri ve eklem sıvısını arttırmaya yönelik tedavi metotlarıdır. Öncelikle kilo verme, egzersizler, sıcak uygulama, basit ağrı kesiciler, kondromin vb. besin takviyeleri, dizlik gibi ortezler kullanılmalıdır. Bunlara cevap alınamayan hastalarda enjeksiyon tedavisine geçilmelidir.

Enjeksiyon tedavileri;

  • Prp tedavisi,
  • Ozon tedavisi,
  • Kuru iğneleme tedavisi,
  • Proloterapi,
  • Mezoterapi,
  • Hyaluronik asit enjeksiyonu,
  • Steroid enjeksiyonu ile kireçlenme tedavisinde yüz güldürücü sonuçlar elde edilmektedir.

Van Kireçlenme Tedavisi

Vanda kireçlenme tedavisi, Uzm.Dr. Sedat Öztürk tarafından ilaçsız bir şekilde, enjeksiyon tedavileri yöntemi ile başarılı şekilde tedavi edilmektir. Kireçlenme problemiz var ise sizleride kliniğimize bekliyoruz.

Diz kireçlenme egzersizleri için lütfen tıklayınız..