ameliyatsız fıtık tedavisi

Ameliyatsız fıtık tedavisi; bel ve boyun fıtıklarında son yıllarda ülkemizde sayılı merkezde uygulanan 2 yöntem vardır. Birincisi Transforaminal Epidural Enjeksiyon (Nokta atışı tedavisi), ikincisi Fıtık İçi Ozon Tedavisidir. İki yöntemde ameliyatsız yöntemdir.Bu iki yöntem Uzm. D. Sedat ÖZTÜRK tarafından başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.

1-Transforaminal Epidural Enjeksiyon( Nokta atışı tedavisi)

Nokta atışı tedavisi; fıtık dokusu ile sinir kökünün çıktığı kanala yapılan enjeksiyona verilen isimdir.

Nokta atışı tedavisinde mr ile hasarlı ve bası altındaki sinir dokusu tespit edilir ve bu sinir kanalına nokta atışı şeklinde enjeksiyon yapılır.

Nokta atışı tedavisson derece güvenli bir tedavi yöntemidir çünkü iğnenin sinir kanalına girişi uygulanan kontrast madde ile c kollu skopi cihazi altında kontrol edilir. Böylece bası altındaki sinir kökü tespit edilir ve buraya ödem çözücü ilaç bırakılır. Bu sayede sinir baskıdan kurtulur ve fıtık dokusu kısmi olarak küçülebilir.

İşlem ameliyathanede uyutulmadan yapılır. Ağrısı kalçadan vurulan iğne kadar azdır.

İşlemden hemen sonra normal hayata devam edilebilse de 1 yada 2 gün istirahat önerilir.

Genellikle 3-5 gün içinde etkisini göstermeye başlar, ancak bazı durumlarda faydaların hissedilmesi bir haftayı bulabilir.

Bel fıtığı hastalarının sadece %3-5 kadarında ameliyat ihtiyacı vardır. Bu nedenle bel ve boyun fıtığı tedavisinde diğer tedavi yöntemleri oldukça önem kazanmaktadır.

Kliniğimizde bel fıtığı ve boyun fıtığı tedavisi; Nokta atışı enjeksiyon tedavisi ile başarılı bir şekilde yapılmaktadır.

İşlem üç adımdan oluşur;

Hasta Hazırlığı Aşaması; Bir röntgen masasına yüz üstü yatılır. Uygulanacak alan lokal anestezik ile uyuşturulur.

İşlem sırasında uyanık tutulacaksınız ancak gerekirse sizi rahatlatmak için sakinleştirici verilebilir. 

İğne Takma Aşaması; Skopi denilen canlı bir röntgen cihazı ile epidural boşluğa deriden içi boş bir iğne sokar. Hafif bir baskı veya ağrı hissedebilirsiniz.

İlacın Enjekte Edilmesi Aşaması; İğnenin doğru konumda olduğundan emin olunur sonrasında sinir köklerinin etrafındaki epidural boşluğa kortikosteroid ve anestezik kombinasyonu enjekte edilir. Daha sonra iğne çıkarılır ve giriş yerine küçük bir pansuman ile işlem sonlandırılır.

2-Fıtık İçi Ozon Tedavisi

Medikal ozon tedavisi dolaşım arttırıcı, ödem çözücü ve serbest radikal temizleyici özelliklerinin anlaşılması ile son yıllarda bir çok hastalık tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır.

Fıtık içi ozon tedavisinde; disk içine ozon gazı verilerek diskin merkezinde yer alan ve fıtık oluşumunda ana sebep olan proteinlerin büzüşerek küçülmesi sağlanır ve hasta ameliyata gerek olmadan bel ve/ veya boyun fıtığından kurtulmuş olur.

Küçülen fıtık sayesinde sinir basısı ortadan kalkar ve hastanın bel ve/veya kalça ağrısı azalır , kaybolur.

Fıtık içi ozon veriliş şekli

Nasıl Uygulanır ?

Fıtık içi ozon tedavisi ameliyathanede , skopi denilen görüntüleme cihazı altında, hasta uyutulmadan uygulanır. Skopi cihazı ile kontrollü olarak fıtık dokusuna girilir ve disk içine uygun dozda ozon gazı verilir. İşlem sırasında herhangi bir kesi olmaz. Ağrı yok denecek kadar azdır. İşlem tanmini 10 dk sürer. Hasta 1 saat kadar gözlem altında tutulur. Sonrasında taburcu edilir.

Ameliyatsız Fıtık Tedavisi için kliniğimize başvurabilirsiniz.